عسل تگ گیاه و چهل گیاه چیست؟

آیا عسل تک گیاه وجود دارد؟

 

عسل تک گیاه

 

شاید شما هم هنگام خرید عسل ، اصطلاح “تک گیاه ” یا چهل گیاه” به گوشتان خورده باشد ولی معنای آن را به درستی ندانید.

هنگام خرید عسل خواه از فروشگاه ویا مغازه دار ویا تولیدکننده ممکن است اسم عسل های گون ،آویشن،کنار،مرکبات،زول،اکالیپتوس،گز و… را برای شما ذکر کنند واز شما سوال شود کدام عسل را میخواهید.

عده ای عقیده دارند مگر میشود زنبورها فقط روی گل یک نوع گیاه خاص بنشینند و از آن تغذیه کنند که نام آن گیاه را روی عسل میگذارند؟!

عده ای هم بر این باورند که عسل تک گیاه کاملا دروغ است و این یک کلاهبردای است برای جلب متشری!

اگر از بنده به عنوان یک زنبوردار سوال شود که آیا واقعا عسل تک گیاه وجود دارد با صراحت می گویم بله؛ وجو دارد.

ابتدا بیایید تعریف مشخصی از عسل تک گیاه و چندگیاه داشته باشیم.

اگردر منطقه ای پوشش گیاهی خاصی مثل کنار ، گون، آویشن به طور غالب وجود داشته باشد؛یعنی بالای 70 درصد گیاهان شهدداری که زنبور از آن ها تغذیه میکند،نوع مشخص و خاصی باشد ؛ پس رنگ و عطر شهد آن گیاه در عسل کاملا مشهود است و میتوان اسم آن گیاه غالب درآن منطقه را روی عسل برداشت شده از ان منطقه گذاشت.

مثلا در مناطق شمال کشور باغات وسیع مرکبات و بهارنارنج دیده میشود؛پس میتوان باجمع آوری شهد گل مرکبات توسط زنبور،عسل مرکبات تولید کرد؛

ویا در مناطق جنوب کشور باغات کُنار به طور وسیع وجود دارد که با کوچ به موقع زنبور به آن منطقه میتوان عسل کنار برداشت کرد.

 

عسل کنار

توجه داشته باشید خواص درمانی ای که برای گیاه خاصی ذکر میشود در شهد آن ویا عسل آن گیاه هم وجود دارد. مثلا برای سرماخوردگی و درمان عفونت ها پیشنهاد میشود عسل آویشن مصرف شود ویا برای آرامش و رفع خستگی عسل بهارنارنج که شهد گل درخت نارنج است،توصیه میشود.

عسل آویشن

در صورتی که تنوع و پوشش گیاهی منطقه ای بسیار متنوع باشد و نتوان گیاه غالبی را درآن منطقه مشاهده کرد، پس اسم خاصی را نمیتوان روی عسل برداشت شده از آن منطقه گذاشت و به آن چندگیاه ویا چهل گیاه گفته میشود.

خواص عسل تک گیاه بیشتر است یا عسل چهل گیاه؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم عسل ها براساس منطقه برداشت به دو نوع تک گیاه و چهل گیاه تقسیم میشوند.سوال زیادی که پرسیده میشود این است که خواص کدام نوع عسل بیشتر است و شما کدام را پیشنهاد میکیند؟

از نظر خواص نمیتوان مشخص کرد که کدام نوع خواص بیشتری دارد و انتخاب و مصرف آن کاملا براساس سلیقه ها و ذایقه ها متفاوت است.

توجه داشته باشید عسل تک گیاه فقط مختص عسل های طبیعی اند که کاملا توسط زنبور تولید شده است.عسل های صنعتی را نمیتوان براساس گیاه مشخص کرد چرا که در تولید آن ها زنبور دخیل نبوده و توسط دست انسان ساخته شده است.

Tags: , , , , , , , ,