چرا عسل خام مصرف کنیم؟

عسل خالص و خام اصلی­ترین منبع شیرینی مایعی است که زنبور عسل از شهد متمرکز گل­ها تولید می­کند. این نوع از عسل بدون هیچ گونه گرم کردن، پاستوریزه کردن و یا پردازش کردن به دست آمده است.

این نوع عسل، نوعی ماده غذایی قلیایی، حاوی ترکیبات مشابه با برخی میوه­ها است که در دستگاه گوارش قلیایی می­شوند. معده را تحریک نمی­کند و می­تواند به­منظور مقابله با سوء هاضمه اسیدی مورد استفاده قرار گیرد. هنگامی که با زنجبیل و آبلیمو مخلوط شود، به طور موثری تهوع را تسکین داده و انرژی را تامین می­کند. خام­خواران، عسل را به خاطر ارزش غذایی فوق­العاده­ و آمیلاز موجود در آن دوست دارند. آمیلاز آنزیم متمرکز شده در گرده­ی گل[1]­هاست که به هضم غذاهای نشاسته­ای مانند نان کمک می­کند.

  • اکثریت عسل­های سوپرمارکتی خالص نیستند.

بیشتر عسل­هایی که در سوپرمارکت­ها وجود دارند، عسل خالص نیستند، بلکه عسل معمولی “تجاری” هستند که بعضی از آن­ها تصفیه کردن و ریختن راحت در شیشه­ها پاستوریزه شده­اند (به میزان 70 درجه سانتیگراد و یا بیشتر گرم شده و سپس سریعا سرد شده­اند.)، به طوریکه شفاف­تر و صاف­تر به نظر می­رسند، در قفسه­ها بیشتر جلب توجه می­کنند، و بسته­بندی و دسترسی به آن­ها راحت­تر است.

پاستوریزه گردن عناصر مخمر موجود در عسل را کاهش می­دهد و مانع از تخمیر آن می­شود، که نگه­داری عسل با رطوبت بالا در مدت زمان طولانی به ویژه در آب و هوای گرم مسئله­ی نگران کننده­ای­ست. اگرچه تخمیر عامل خطرناکی برای سلامتی نیست (نوشیدنی­های الکلی تشکیل شده از عسل و آب همان عسل تخمیر شده است)، اما بر طعم عسل تاثیر می­گذارد. همچنین گرمایش سرعت متبلور شدن را در عسل مایع کاهش می­دهد. متاسفانه با گرم شدن عسل، عطر خوش آن، مخمرها و آنزیم­هایی که مسئولیت فعال­سازی ویتامین­ها و مواد معدنی را در بدن دارند، تا حدی نابود می­شوند.

بین تولیدکنندگان، هیچ تعریف مشترکی برای “عسل خالص” وجود ندارد. هیچگونه الزامات قانونی سختگیرانه برای نامگذاری عسل به عنوان “عسل خالص” وجود ندارد. با این وجود، تامین­کنندگانی که متوجه­اند که عسل حرارت دیده به همان اندازه مغذی نیست و اگر سلامت مصرف­کنندگان را در نظر بگیرند، تضمین می­نمایند که عسل آن­ها فقط به اندازه­ای که به راحتی در شیشه ریخته شود، گرم شده است (پاستوریزه نشده­اند). بنابراین، شما ممکن است عسل خالصی را پیدا کنید که پردازش نشده، اما به منظور تضعیف دانه­دانه سازی برای مدت کوتاهی گرم شده است تا  امکان روان کردن و ریختن راحت عسل در ظروف بسته­بندی برای فروش فراهم شود. استفاده از حرارت کم تا حد امکان نشان­دهنده­ی مدیریت دقیق تهیه­کنندگان عسل است.

  • عسل خالص با گذر زمان دون­دون ( گرانوله) میشود و مایعی شفاف نیست

معمولا عسل خالص خام و تصفیه نشده تنها می تواند به طور مستقیم از مزرعه زنبور عسل خریداری شود. این عسل دارای بلورهای بافتی خوب بوده که به صورت ابرگونه به نظر می­رسند و حاوی ذرات و دانه­های متشکل از گرده­ی زنبور عسل، تکه­هایی از شانه عسل، مواد صمغی و حتی قطعات شکسته­ی بال­های زنبور عسل می­باشد. عسل خام دارای سطح بالای آنتی اکسیدانی بوده و معمولا بعد از چند ماه، به یک ترکیب ضخیم تبدیل می­شود. عسل معمولا به عنوان چاشنی بر روی نان و وافل یا به عنوان محلول در قهوه یا چای ولرم (و نه خیلی داغ) ترجیح داده می­شود. با این حال، بسیاری از مصرف­کنندگان به طور طبیعی جذب خرید عسل شفاف و صاف می­شوند و عسل تصفیه­نشده که به نظر ابری­گونه و ناصاف می­آید، به طور تجاری در قفسه­های سوپرمارکت در دسترس نیست.