5 معیار آزمایشگاهی جهت تشخیص عسل طبیعی

 

 

چه معیار هایی برای تشخیص عسل با کیفیت وجود دارد ؟

بیشتر ما موقع خریدن عسل هنوز با این مسِله درگیر هستیم که در میان این همه برند و قیمت های مختلف عسل کدام مورد کیفیت مورد نظر را خواهد داشت . بهترین راه برای اطمینان از کیفیت عسل ، روش آزمایشگاهی است که معیار های خاصی را برای تشخیص عسل طبیعی مد نظر دارد . 5 مورد ازین معیار ها را برای شما عزیزان شرح میدهیم :

  • مقدار رطوبت

عده ای برا این معتقدند که عسل طبیعی و باکیفیت لزوما باید رطوبت پایینی داشته باشد ؛ زیرا اگر در صورتی که درصد رطوبت عسل بیش از 19% باشد به دلیل وجود مخمر های موجود در عسل سبب تخمیر و ترش شدن آن میشود . برای اندازه گیری درصد رطوبت از دستگاه رفراکتومتر ( refractometer) استفاده می شود. عسل هیدروسکوپ است؛ بدین معنا که به راحتی رطوبت هوا را جذب می کند بنابراین تولید عسل نسبتا کم رطوبت در مناطقی که رطوبت بسیار زیاد است ، دشوار میباشد.  درصد رطوبت نرمال عسل طبیعی حدودا باید زیر 14% باشد . برداشت عسل با رطوبت بیش از 20% توصیه نمی شود . یک روش ساده برای مقایسه میزان رطوبت، میتوان بطری محتوای عسل را وارونه کرد تا حباب داخل بطری به ته ظرف منتقل شود . حباب های هوا در عسل با رطوبت بالا سریع تر حرکت می کند.

 

  • HMF (هیدروکسی متیل فورفورال)

HMF یک محصول حاصل از شکست فروکتوز ( یکی از قندهای اصلی عسل ) است که به آرامی در طی مدتی که در انبار است و حرارت داده میشود ، تشکیل می شود، بنابراین اندازه گیری مقدار HMF  موجود در عسل ، معیاری برای خام بودن عسل به شمار می رود . مقدار HMF  بنابر انواع مختلف عسل می تواند متغیر باشد . سطح بالای  HMF  میتواند گویای این مهم باشد که عسل گرمای بیش از حدی را طی استخراج متحمل شده است . مقدار معمول HMF در عسل حدود 15 – 10 میلی گرم بر کیلوگرم میباشد . عسلی که در مناطق گرمتر تهیه می شوند نباید میزان  HMF آن از 100 واحد تجاوز کند. برخی کشور ها جهت واردات عسل محدودیت HMF مشخصی دارند .همچنین رنگ عسل  میتواند نشان دهنده مدت زمان تولید و یا حرارت دیدن آن باشد.

 

  • قند معکوس شده

مقدار HMF بالای 100 واحد میتواند شاخصی جهت نشان دادن سو استفاده با قند معکوس باشد . حرارت دادن قند و شکر (نیشکر) در مجاورت اسید غذایی میتواند معکوس شده و HMF  ایجاد کند. بسیاری از انواع و اقلام غذاهای شیرین با شیره فروکتوز ذرت درست می شوند که میتواند HMF راتا 1000 واحد برساند.

 

4-گرده گل

برای بسیاری از مصرف کنندگان عسلی با کیفیت طلقی میگردد که از نظر ظاهر بدون نقص و تمیز و شفاف باشد . عسلی که حاوی مقداری گرده گل باشد ظاهری ابری مانند دارد و همچنین وجود ذرات موم ، زنبور ، خرده چوب و… میتواند آن را برای اکثر مصرف کنندگان ناخوشایند جلوه دهد  وخریدار گمان کند که محصول ارزش پایینی دارد .متاسفانه افراد به این توجه نمیکنند که این ذرات چقدر میتواند ارزش غذایی داشته باشد و به ندرت کسی این عسل را باکیفیت می داند و بیشتر مصرف کنندگان آن را رد می کنند.

با این وجود عسل را می توان از نظر وجود گرده آزمایش کرد . با استفاده از اسپور، دانه های گرده شمارش می شوند.نوع و مقدار اسپورها( Spore ) منشا و منبع عسل را مشخص می کند. گفته می شود عسل هایی که به طور غیر قانونی از چین وارد می شوند ، میکروفیلتر شده و ذرات گرده را ازآن جدا می کنند تا راهی برای تشخیص محل تولید آن وجود نداشته باشد.

  • رنگ

عسل رنگ های مختلفی چون روشن ، کهربایی ، تیره ، عقیقی و … دارد که تاثیری بر خلوص آن ندارد. سته به نوع عسل و شهدی که توسط زنبور ها جمع آوری مشود رنگ های متفاوتی می تواند داشته باشد. مثلا عسل اقاقیا مایلبه سفیدتا زرد کهربایی بوده و یا عسل آویشن قرمز رنگ است . عسل کاج و گندم سیاه به رنگ تیره دیده می شود. رنگ عسل در مقیاس Pfund  در میلی متر اندازه گیری می شود . در حالی که این نشانی به کیفیت آن نیست و استثنا هم می نواند وجود داشته باشد، به طور کلی عسل های تیره تر محتویات معدنی ، PH  و عطر و طعم بالاتری دارد . مواد معدنی نظیر سدیم ، منیزیم ، پتاسیم ، منگنز ، گوگرد و کلر در رنگ های تیره تر عسل مقدار بالاتری دارد.